Święty Mikołaj jest w swoim domu w Laponii

Święty Mikołaj jest wiecznym, nieśmiertelnym, siwobrodym dziadkiem, który rozdaje prezenty podczas Świąt Bożego Narodzenia po czym zawsze wraca wraz ze swoimi reniferami do Korvatunturi w Laponii. Zapracowana grupa elfów pomaga Świętemu Mikołajowi.

Wcześniej sądzono iż Święty Mikołaj żyje na biegunie polarnym. Jednakże w 1925 roku odkryto, iż na biegunie polarnym nie ma reniferów, ale jest ich bardzo dużo w Laponii, która leży na północnym krańcu Finlandii. Obecnie wiemy, że Święty Mikołaj znany na całym Świecie mieszka w Korvatunturi (Wzgórze Ucha) w Laponii. Wzgórze to znajduje się przy wschodniej granicy Finlandii, w małym miasteczku Savukoski. W Savukoski znajduje się dziesięć razy więcej reniferów niż ludzi.

Korvatunturi jest położone 486 n.p.m. Ma trzy szczyty, że środkowym pomiędzy granicami fińską i rosyjską. Jako że Korvatunturi ulokowane jest na obrzeżach kraju, Wszyscy odwiedzający muszą posiadać pisemne zezwolenie od fińskiej Straży Granicznej. Do doliny nie prowadzi żadna bezpośrednia droga, ale dostępne są szlaki wspinaczkowe, takie jak ten w obrębie Savukoski.

Więcej o Savukoski, miejscu zamieszkania Świętego Mikołaja w Finlandii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Savukoski

Witaj w Finlandii
http://www.visitfinland.com/